26 Eylül 2019 Silivri Depremi

2019 Silivri depremi, 26 Eylül 2019'da yerel saatle 13:59'da İstanbul'un güney batısını sarsan 5.8 şiddetinde bir depremdi. Depremde bir kişi kalp krizi sebebiyle öldü, çoğu panik sebebiyle 43 kişi yaralandı.Deprem İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya'dan da hissedildi.

Kuzey Anadolu fay sistemi, güneyden yılda 25mm'ye kadar sıkıştırma yapan Arap levhası ve kuzeyde neredeyse sabit Avrasya levhası arasındaki, batıya doğru hareket eden Anadolu levhasının kuzey kısmında yer arasında kalan doğrultu atımlı, çok aktif bir fay sistemidir. Yaklaşın 1500 km uzunluğundaki Kuzey Anadolu fay sistemi, İstanbul şehrinin yaklaşık 20 kilometre güneyinden geçmektedir. Hat boyunca belirli periyotlarda güçlü depremler gerçekleşmektedir.

Hat boyunca gerçekleşen son büyük depremler 1999'da İzmit (7.4 Mw) ve Düzce'de (7.2 Mw) gerçekleşmiştir. Çok sayıda sismolog, 2030'a dek Kuzey Anadolu Fayı'nın İstanbul'un güneyinde, Marmara Denizi altında kalan kısmında 7 ve üstü şiddette bir deprem gerçekleşmesi olasılığının çok yüksek olduğunu belirtmektedir.

Ana depremden üç gün önce, 23 Eylül'de İstanbul'un güney batısında 4.6 şiddetinde sarsıntı oldu. Depremden iki saat önce, öğlen saat 12:00'de Silivri'de 2.9 şiddetli bir deprem gerçekleşti.

Deprem Türkiye saatiyle 13:59'da, Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında 6,99 km derinlikte, Kuzey Anadolu fay sisteminin Kumburgaz bölümünün batı ucunda yanal bileşenli bir hareket ile gerçekleşti. Büyüklüğü farklı kaynaklarda 5.7 Mw ve 5.8 ML olarak ölçüldü.

Depremin ardından 300'den fazla artçı sarsıntı gerçekleşti.

Depremin ardından okullar ve hastaneler boşaltıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya okullarını gün boyu kapatıldığını bildirdi. AFAD hasar görmüş binalara dönülmemesini önerdi. Depremden 25 dakika sonra 4.1 şiddetinde artçı sarsıntı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı ilk açıklamaya göre depremde 8 kişi yaralandı. Daha sonraki açıklamalara göre kalp hastası olduğu ifade edilen Meral Okur deprem esnasında kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti, toplam 43 kişi ise panik sebebiyle yaralandı.

Depremin ardından en büyüğü 4.1 olan 188 artçı deprem gerçekleşti. AFAD ihbar hattına 473 binanin hasarlı olduğu ihbarı geldi. Depremde Avcılar'da Hacı Ahmet Tükenmez Camisi'nin bir minaresi yıkıldı. Balat'ta koruma altındaki üç bina hasar gördü, aynı gün içerisinde belediye ekipleri tarafından kontrollü olarak yıkıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişler pistin hasar alıp almadığının kontrolü için geçici olarak durduruldu, pist güvenliği kontrol edildikten sonra havalimanı yeniden iniş ve kalkışlara açıldı. AFAD'ın belirlemelerine göre Biruni Üniversitesi karşısındaki surlarda yıkıntı, bazı ilçelerdeki binalarda çatlaklar, Sultangazi ve Eyüp’te iki binada hasar tespit edildi, Şirinevler’de yan yatan bir bina ise tahliye edildi. Deprem sonrasında Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone cep telefonu ses iletişiminde yoğunluk sebebiyle bir süre kesinti yaşandı.Wikipedia katılımcıları (2019). 2019 İstanbul depremi. Vikipedi, Özgür Ansiklopedi. Erişim tarihi 10.18, Ekim 2, 2019 url://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=2019_%C4%B0stanbul_depremi&oldid=21012109

Bilgi Sayfaları

Deprem nedir?

Deprem Nedir?

Türkiye'de depremler

Türkiye'de Depremler

Beklenen Büyük İstanbul Depremi

Büyük İstanbul Depremi

Alınacak Önlemler

Alınacak Önlemler

Deprem Sonrası

Deprem Sonrası